
октомври 19 '2024
Ръководство за обезопасяване на товара при транспорт (част 2)
Продължавайки предишната статия, нека се запознаем по-нататък с основните методи за укрепване на товари в автомобилния транспорт, като се използват затягащи такелажни колани.
Кръгово укрепване.
Този метод на закрепване включва свързване на няколко палети или пакети върху товарната платформа, за да се избегне преобръщане и подхлъзване на товара.
Има два вида кръгло укрепване:
1. Хоризонтален – осъществява се чрез свързване на два или повече товара, за да се избегне тяхното преобръщане.
2. Вертикални – използват се за консолидиране на изкуствени натоварвания с цел стабилизиране и предотвратяване на приплъзване вътре в слоя поради повишено налягане във вертикална посока.
Снимка 1. Хоризонтално (а) и вертикално (б) кръгово укрепване.
Директно укрепване.
Ако товарът е с фиксирани халки за закрепване, с помощта на укрепващи колани и такелажни елементи, може да се извърши директно закрепване. Тук е важно коланите и укрепващите халки да си съответстват по отношение на якост и характеристики на скъсване.
Комбинирани методи (блокиране + укрепване). Стандартът EN 12195 позволява комбинация от пружинно и повърхностно свързване заедно с укрепване на товара, за да се предотврати неговото надлъжно и напречно изместване.
Снимка 2. Комбинация от заключващо укрепване (a) и укрепване с пружиниране (b).
Средства за укрепване на товари.
Изборът на оптимален метод на укрепване зависи от характеристиките на транспортирания товар. Следователно превозвачите са длъжни да разполагат с подходящо оборудване за закрепване, по-специално текстилни ленти колани за укрепване на товари (EN 12195-2), устройства за укрепване с вериги (EN 12195-3).
Снимка 3. Укрепващи устройства с верига.
Трябва да се знае! За транспортиране на колесна техника се използват специални колани за транспортиране на автомобили на камиони, ремаркета и железопътни платформи.
Характеристики на укрепващи колани за товари:
1. При работа е забранено използването на различни лостове за увеличаване на напрежението на работното натоварване върху колана (освен ако това не е предвидено от конструкцията).
2. Полиестерни укрепващи колани се препоръчват да се използват само за фрикционно обвързване, в някои случаи е разрешено директно обвързване от типа на укрепващи устройства с верига.
3. Укрепването с колани се извършва чрез връзване в кръг или чрез фиксиране на крайните куки към точките на закрепване на товарната платформа.
4. При завързване на пода тресчотката трябва да осигурява предварително напрежение, което е най-малко 10% от работното натоварване (LC) с физическо усилие на ръцете от 50 dAN.
5. Допустимото предварително напрежение от ръчно усилие от 50 dAN трябва да бъде равно на 50% от капацитета на натоварване (LC) на целия укрепващ колан.
6. Когато закрепвате товари с укрепващи колани, избягвайте остри ръбове, неравности, ръбове и проверявайте за повреди всеки път след употреба.
7. Препоръчително е да се разработят фиксиращи схеми за закрепване на нестандартни, специфични товари.
8. Удължението на текстилната лента при достигане на максималната стойност на LC не трябва да надвишава 4%.
9. Препоръчва се използването на текстилни колани с лесно разчитаема информация на етикета.