май 29 '2024
Ръководство за обезопасяване на товара при транспорт (част 1)
Ако се занимавате с превоз на товари, нашата статия ще ви бъде полезна. Тук ще научите как да държите сигурно транспортираните стоки и къде да закупите колани за закрепване на товара.
В съответствие с разпоредбите на стандарта EN 12195, международната техническа организация разработи инструкции за обезопасяване на товарите върху превозните средства. Целта на Международното ръководство е да демонстрира на всички ключови участници в международния автомобилен транспорт практики за безопасно товарене и сигурно закрепване на товара върху превозните средства.
Методи за укрепване на товари
Товарите са обезопасени по следните начини:
- заключване и блокиране;
- закрепване на товари;
- комбиниран метод.
Всички горепосочени методи за укрепване на товари трябва да бъдат разработени, като се вземат предвид климатичните (температура, относителна влажност на въздуха), физическите (тегло на товара, материал на платформата) и механичните (коефициенти на триене) фактори, които възникват по време на транспортирането. Нека разгледаме по-отблизо методите за укрепване на товара.
Заключване и блокиране. Блокирането е процесът на поставяне на товара в близост до неподвижните елементи на контейнера, камиона, каросерията – странични и предни страни, стелажи, прегради и др. Товарът е поставен така, че да се предотврати дори най-малкото хоризонтално изместване. За да направите това, е необходимо да се сведат до минимум пропуските, особено в областта на предната страна. Но постигането на плътно прилягане и без пропуски е доста трудно. За блокиране и заключване на товара се използват различни омекотяващи материали (за предпочитане издръжливи):
- палети или дървени дъски;
- въздушни възглавници;
- блокиращи подпори и др.
Рисунка 1 Укрепване с въздушни възглавници
Нека да разгледаме основните техники за правилно укрепване на товара в конкретни случаи:
Рисунка 2 Блокиране в задната част на камиона с помощта на палети
Рисунка 3 Блокиране на втория ред палети с помощта на перваза
Рисунка 4 Заключване на горния ред с помощта на прегради
За да се избегне изместването на цилиндрични товари по дължината на платформата, се препоръчва използването на дървени блокове. В този случай височината (h) на блока трябва да бъде равна или по-голяма от 1/3 от радиуса на търкаляне, а ъгълът в точката на контакт с товара ≈ 37°.
Рисунка 5 Блокиране със стопери
Свързване. Това е специален начин за укрепване на товара върху платформата чрез използване на колани за закрепване и колани, последните от които са предназначени за транспортиране на колесни превозни средства. На този линк можете да проверите цената на автомобилни транспортни колани. С помощта на текстилни колани за закрепване товарите се издърпват заедно или се задържат чрез притискане към точките на закрепване на повърхността.
Използват се няколко метода за укрепване:
Горното закрепване е метод за закрепване, при който колани за укрепване се поставят върху товара, предотвратявайки спонтанното му преобръщане и движение по товарната платформа. Дори ако вероятността от преобръщане или преместване е близка до нула, все пак се препоръчва да се използва колан за завързване в горната част, създаващ сила на опън от 400 daN за всеки 4 тона маса на товара, за да се предотврати изхвърлянето на товара плъзгане по време на вибрации. При връзване отгоре има правило: колкото по-голям е ъгълът между колана и платформата, толкова по-добре; При ъгъл ≤ 30° ефективността на закрепване е значително намалена, което трябва да се вземе предвид преди закупуването на укрепващи колани.
Рисунка. 6 Препоръчителен ъгъл между колана и платформата
Укрепването с примка е метод за закрепване на колани към едната страна на камиона, който предотвратява изместването на товара към противоположната страна. За да се предотврати преобръщането и люлеенето на товара, се препоръчва закрепване с двойна примка. Използват се и комбинирани методи за задържане, като например блокиране за предотвратяване на надлъжно движение + колани за странично задържане.
Рисунка. 7 Комбиниран метод
Пружинното закрепване е ефективен начин за предотвратяване на преобръщане/движене на товари напред/назад чрез използване на колани за завързване, които сигурно увиват около ъглите на товара. Пружинното закрепване е възможно и с помощта на колани, покриващи ръба на товара и фиксирани диагонално от двете страни на платформата. В този случай ъгълът между колана и платформата не трябва да надвишава 45 ° – в противен случай надеждността на закрепването се намалява.
Рисунка. 8 Безопасно закрепване на товара
важно! При диагонално връзване е необходимо да изберете правилния метод съгласно EN 12195-2, като вземете предвид работното натоварване, ъгъла и коефициента на триене.
За справка: Силата на опън на колана зависи от резултантната сила на триене, която от своя страна се определя от произведението на коефициента на триене μ, масата на товара (m) и силата на привличане (g = 9,81 m/s2):
Ftr = μ (mg)
Коефициентът на триене зависи от материала на товара и платформата (влагата, ледът и мръсотията между тях намаляват сцеплението). Например: коефициентът μ между двойка материали стомана-стомана е 0,15-0,18.
Това не са всички методи за укрепване на товари. В следващата ни статия ще разгледаме други методи за закрепване и ще разберем за какви цели трябва да поръчате колани за транспортиране на автомобили.