януари 17 '2024
Методи за защита на текстилни сапани
Методи за защита на текстилни сапани
За да избегнете извънредни ситуации в работата поради счупване на клони поради порязвания и преждевременно износване, замърсяване и други видове повреди, винаги трябва да подхождате отговорно към защитата на текстилните сапани, тъй като материалът, от който са направени е най-малко издръжлив, за разлика например от въжени сапани или верига.
В зависимост от естеството на контакт с товара и условията на работната среда се избира конкретен защитен елемент.
Ние предлагаме следните опции за защита на прашка:
Полиестерни протектори за сапани
Изработва се от повдигащ колан с по-голяма ширина от широчината на текстилния сапан, върху която се предвижда да се използва. Може да бъде с всякаква дължина и ширина. Най-често един сапан е оборудван с два протектора с еднаква дължина.
Пртектора се движи свободно по цялата дължина на работната част на сапана: от ухо до ухо. Текстилните сапани се използват с такива протектори, когато едни и същи сапани трябва да се използват за повдигане на товари с различни размери, така че да е възможно преместването на под място, което изисква допълнителна защита. В същото време протекторите запазват гъвкавостта на сапана. Възможна е и подмяна на стари с нови.
Зашит текстилен протектор
Изработва се от повдигащ колан с по-голяма ширина от широчината на сапана, върху който се предвижда да се използва. Може да бъде с всякаква дължина и ширина. Най-често един сапан е снабден с два такива протектори с еднаква дължина, които се пришиват към сапан на необходимото място.
Зашитите текстилни протектори са неподвижни. Текстилни сапани с пришити протектори се използват, когато трябва да се използват едни и същи сапани за постоянно повдигане на товари с еднакви размери.
Тъй като сапана е здраво закрепен, няма нужда да го премествате под място, което изисква допълнителна защита при повдигане на товар, не губи време за това. Това покритие не подлежи на смяна.
Полиестерни протектори за сапани с текстилен цип
Изработен също от повдигаща лента. Този протектор има велкро от едната страна.
Отличителна черта на такова покритие е простата и бърза инсталация на протектора върху сапана. Използва се, когато основните видове такелажни работи се извършват с конвенционални сапани, но периодично има нужда да се предпази сапана от възможни повреди от повдигнатия товар.
Такива протектори могат да се монтират на всички видове сапани: въжени, текстилни и верижни.
Пълен размери текстилен протектор
Изработва се от повдигащ колан с по-голяма ширина от широчината на сапана, върху която се предвижда да се използва. Това покритие покрива цялата повърхност на работната част на сапан: от ухо до ухо.
Полиуретанов протектор еднолицев
Изработен от листов полиуретан. Платното се нарязва на парчета с 5-10 сантиметра по-широки от текстилната лента, по краищата се правят прорези, в които се навива текстилния сапан. Такива подложки могат да бъдат само подвижни и трябва да се преместват по работната дължина на сапана до място, което изисква допълнителна защита от срязване на сапана от контакт с острите ръбове на повдигания товар.
Предимството на това покритие е неговата повишена устойчивост на износване в сравнение с всеки тип текстилно покритие. Но недостатъците са високата цена в сравнение с текстилните протектори и дългото време за производство.
Импрегниране на сапани с Полиуретанова смола
Принципът на производство на такава текстилна защита за сапан е нанасянето на полиуретан върху сапана при определена температура, като по този начин полиуретановият слой „залепва“ за самия сапан. Нанасянето на защитния състав е възможно както от едната, така и от двете страни на сапана.
Пълнежът може да бъде само неподвижен (фиксиран), поради което се нанася върху цялата повърхност на работната част на сапана. В същото време самият сапан става твърд и губи едно от предимствата си – гъвкавостта.
Текстилните сапани, обработени по този метод, имат най-високи експлоатационни свойства в сравнение с всичките пет вида покрития и изчерпват своя експлоатационен живот само с износването на ушите на сапаните, тъй като те естествено не подлежат на такова импрегниране.
Този метод на защита е препоръчително да се използва в същите случаи като пълноразмерно текстилно покритие, но когато се изисква сапаните да издържат дори по-дълго. Тъй като този пълнеж се поставя върху самия сапан, е необходимо този метод на защита да се поръчва само заедно с нови сапани.
Това е най-скъпият начин за предпазване на текстилен сапан от евентуални повреди.
Обобщение
Да се каже, че един вид покритие е по-добро, а друго по-лошо, е невъзможно и е погрешно. Но определено всеки от шестте вида защита удължава живота на вашите сапани.
Кой тип защита да изберете зависи от:
- специфичното естество и размер на повдиганите товари,
- използваната схема за сапан,
- климатични условия по време на товаро-разтоварни операции,
- повдигащи механизми, които извършват товаро-разтоварни операции.