януари 20 '2022
Стоманени въжета: обща информация
Стоманени въжета са конструктивен елемент, който се състои от сърцевина около която се усукват снопчета с нишки телове. Сноповете на стоманеното въже са изработени от стоманени телове, получени от въглеродна стомана чрез изтегляне на специални машини.
Правилен и неправилен начин за измерване диаметър на стоманено въже:
Сърцевината на стоманените въжета е най-централния елемент, който се използва за основа на снопчетата телове. По този начин тя ги поддържа в правилно положение когато те се натоварват. Най-често използваните типове сърцевина са:
- Стоманена независима сърцевина (Independent Wire Rope Core – IWRC) – представлява стоманено въже, използвано като сърцевина на главното въже.
- Сърцевина от стоманен тел единичен (Wire steel core – WSC)
- Органична сърцевина (Fiber core – FC) – използват се органични материали – органична: лен, юта, коноп, памук или синтетична: полипропилен или полиетилен.Органичната сърцевина се напоява със смазка и служи за смазването на стоманеното въже.
Наблюдават се различни видове стоманени въжета според техния начин на усукване. Най-голямо приложение намират шестсноповите стоманени въжета:
- според броя на усукванията биват единично усукани,двойноусукани, тройноусукани. Двойноусуканите въжета се получават след усукването на теловете в снопове, а на сноповете около сърцевината във въже.
- по посоката на усукване: еднопосочно усукване – всички телове в сноповете и сноповете във въжето са с една и съща посока на усукване. кръстосано усукване – посоките на усукване на теловете в сноповете и сноповете във въжето са различни. Отличителната особеност е, че теловете в сноповете са успоредни на оста на въжето. комбинирано усукване – съседните снопове са с противоположна посока на усукване.
Посоката на усуканите телове в снопчетата може да бъде обозначена лява (s) или дясна (z). Посоката на усукване на снопчетата въже се бележи по същия начин Дясно усукани – S, Ляво усукани – Z.
Начина на допиране на телове във всяко едно снопче също е от значение. Именно за това се определят като Точково допиране и Линейно допиране.
Точково допиране – снопчетата се състоят от един централен тел, около който се увиват един или няколко слоя с по 6,19,37 телове с еднакъв диаметър за дадения слой. Всеки слой има своя стъпка на усукване а снопчетата са кръстосват, като допирането между тях е точково (неравномерно натоварване).
Стоманените въжета които са според начина на допиране на отделните снопове линейно допрени (Линейно Допиране) се характеризират с това че усукването на телове в отделните слоеве е еднакво, но ъгъла на усукване е различен.
Когато въжето е с двуслойни снопчета с еднакъв брой, но различни диаметри на теловете от всеки слой те се наричат SEAL.
Въжетата изработени от двуслойни комбинирани снопчета, външното от които е с редуващи се тънки и дебели телове се наричат WARRINGTON.
Когато външен слой с по-голям диаметър на теловете и вътрешен слой с различен диаметър – WARRINGTON-SEALE.